שימוש ברכב ללא רשות

שימוש ברכב ללא רשות תופעה מוכרת היא שקטינים לוקחים את הרכב של ההורים “לסיבוב” ללא ידיעתם, בשעות הלילה או כשההורים לא נמצאים בבית. קורה גם לא אחת, שהורים נותנים לילדיהם הקטינים “לקחת סיבוב” ברכב, ואינם מודעים לגודל החומרה של המעשה, גם אם על פניו אינו נראה ככזה. הציבור ככלל אינו מבין כי מעשים  כאילו נחשבים לעבירות חמורות ואכן החוק אינו מקל בענישה.

עבירת שימוש ברכב ללא רשות בהשוואה לעבירת גניבה

כשאדם לוקח רכב של אדם אחר ללא רשותו ונוהג בו מדובר בעבירה חמורה והיא מקבילה לעבירה של גניבה.

שימוש ברכב ללא רשות היא עבירה פלילית השונה מעבירת גניבת רכב בכך, שבעבירת גניבה אין כוונה להחזיר את הרכב לבעליו, ואילו בעבירה של שימוש ברכב ללא רשות יש לנאשם מטרה לעשות שימוש ברכב, ולהשיבו למקום ממנו נלקח ולבעליו, או להשאירו נטוש במקום כלשהו.

העבירה נפוצה בעיקר בין בני נוער שעדיין אין להם רישיון נהיגה, ולוקחים רכב של הוריהם ללא רשותם. מי שנוהג עם רישיון, ברכב שאינו שלו, ונתפס בביקורת משטרה, יואשם בעבירת שימוש ברכב ללא רשות, כאשר לא ניתן להוכיח שביקש לגנוב את המכונית.

העבירה בחוק העונשין – פגיעה ברכוש

העבירה מפורטת בחוק העונשין בסימן שכותרתו עבירות בקשר לרכב, ובפרק העוסק בפגיעות ברכוש. החוק קובע כי מי שעושה שימוש ברכב ללא רשות הבעלים, ונוטש אותו במקומו או במקום אחר, עונשו עד 3 שנים מאסר. אם נוטש (עוזב ללא השגחה) במקום רחוק מהמקום ממנו נלקח הרכב,  עונשו 5 שנים מאסר. כמו כן בנוסף תיתכן פסילת רישיון לזמן ארוך כקבוע  בפקודת התעבורה: למי שנהג ללא רישיון נהיגה פסילה ל- 3 שנים ויותר, ולמי שנהג עם  רישיון נהיגה, פסילה של 6 חודשים ויותר.

על המאשימה יהיה להוכיח במסגרת כתב האישום 2 רכיבי אשמה: נהיגה ברכב ללא רשות בעליו ונטישת הרכב.

העבירה בפקודת התעבורה – סיכון שלום הציבור

שימוש ברכב ללא רשות הינה עבירה חמורה מאוד גם בפקודת התעבורה למרות שהציבור לא מספיק מודע לה. העבירה מתייחסת למי שנוהג ברכב ללא ידיעת בעליו. העונש הוא בדרך כלל פסילה בפועל של קבלה או החזקת רישיון נהיגה, לזמן של לא פחות מ- 6 חודשים. זוהי פסילת מינימום כאשר הנהג היה בעל רישיון בתוקף. פסילה היא אחד העונשים שיקבל הנאשם.  בית המשפט יטיל עונשים נוספים.

עונשי פסילת רשיון בנסיבות שונות של שימוש ברכב ללא רשות הבעלים:

  • שימוש ללא רשות הבעלים וללא רישיון נהיגה – כאשר הנהג נוהג ללא רישיון נהיגה תקף מנסיבות מהותיות (ולא מסיבה טכנית בלבד כמו אי תשלום האגרה), וללא רשות בעל הרכב, עונשו יהיה פסילה ל- 3 שנים, בנוסף לעונש שיטיל עליו בית המשפט.
  • כאשר השימוש ברכב ללא רשות הבעלים אבל עם רישיון נהיגה  – העונש יהיה מינימום 6 חודשי פסילה.
  • עבירת התרת נהיגה : כאשר בעל הרכב אפשר לאחר לנהוג בהסכמה ברכב שלו, כשהוא יודע שאין לנהג רישיון נהיגה תקף, זוהי עבירת התרת נהיגה והעונש עליה מאסר בפועל למינימום 3 שנים.
  • אם הנהג קטין ללא רישיון נהיגה, העונש של מי שהתיר לו לנהוג יהיה 5 שנים מאסר + קנס + פסילה רישיונו למינימום 3 שנים. אם הורי הילד יגנו עליו בטענה שקרית  שהם האחראים למעשה, וידעו על לקיחת  הרכב, הם צפויים לפי החוק כאמור לקבל עד 5 שנים מאסר בפועל וקנס. המחוקק ביקש למנוע את הגנת ההורים במקרים כאילו, והטיל ענישה חמורה נגד ההורים מאחר ומדובר ומדובר בסיכון שלום הציבור.

אם הסתבכתם בעבירה של שימוש ברכב ללא רשות, חשוב מאוד  לשכור עורך דין לתעבורה מומחה בתחום, מאחר והעונשים הם קשים וכואבים: מדובר במאסרים בפועל לתקופות, בפסילות של רישיונות לזמנים ארוכים וגם בהטלת קנסות.