קנין רוחני עבירות רכוש

קניין רוחני - עבירות רכושמדובר בזכויות שקשורות ליצירות. יצירות אילו הן סוג של טובין פרי דמיון, כשרון ומחשבה של יוצרן  ובין היתר : ספר, ציור, צילום, יצירה מוזיקלית, שירה, סרט, סמל שמסמן מוצר מסחרי כלשהו, עיצוב גראפי, וכולי.

זכויות של קניין רוחני הן : זכויות  יוצרים, סימני מסחר וגם סימנים בתלת מימד, פטנטים, וכולי. ישנן  זכויות רשומות כמו בין היתר פטנטים, מדגמים רשומים, סימני מסחר. ויש זכויות שאינן רשומות כגון זכויות יוצרים, מוניטין, וסודות מסחריים. ככלל, מדובר בזכויות השייכות לבעלי היצירות הרוחניות אשר השקיעו כספים, זמן, וכישרון, במוצרים וירטואליים ולא מוחשים.

המשפט מגן על קניין רוחני באמצעות חוקים ופסקי דין. אפשר לראות בעבירות של קניין רוחני גם סוג של עבירות כלכליות שהן עבירות רכוש. פגיעה בקניין רוחני ועבירות בתחום פוגעות במסחר המקומי והבינלאומי, ולכן יש צורך בהרתעה נגד העתקות שלא כדין וזיופים.

עבירות הקשורות לקנין רוחני

במקרים של הפרת זכויות בקניין רוחני, ניתן לנקוט בסעד אזרחי  – תביעה אזרחית. עם זאת, גם החוק הפלילי קובע עונשים וסנקציות כנגד מי שמפר זכויות בקניין רוחני.

החוקים שעוסקים בעבירות של קניין רוחני הם חוק זכות יוצרים תשס”ח 2007, ופקודת סימני המסחר (נוסח חדש) תשל”ב 1972. יש גם עבירות שקשורות לזכויות יוצרים, מדגמים, פטנטים, וסימני מסחר, בחוק איסור הלבנת הון .

מקרים רבים של הפרת זכויות יוצרים, והפרת סימני מסחר הינם ברי ענישה פלילית, כאשר לדוגמא מוגשים כתבי אישום בין היתר נגד זייפנים ומוכרי מותגים מזויפים. בנוסף לכך, קיימת גם אפשרות להגיש תביעה אזרחית לקבלת פיצויים על ידי בעלי הזכויות שטוענים לגבי הפרת זכות יוצרים.

פעילות לצורך אכיפה פלילית בכל הקשור לעבירות בקניין רוחני נעשית גם על ידי המשטרה ורשות המסים, וזאת בהתאם להוראות פקודת המכס. הוראות אילו קובעות התנהלות לגבי סחורות שחשודות בהפרת זכויות של קניין רוחני. מנהל המכס יכול לעכב  ולחלט סחורות אשר מפרות את פקודת סימני המסחר, או זכויות יוצרים.

פקודת סימני המסחר

פקודת סימני המסחר קובעת עבירות פליליות שנועדו למנוע שימוש בסימן מסחר רשום, מבלי לקבל את רשות בעליו. לדוגמא: קיים איסור למכור טובין שנושאים סימני מסחר רשומים של חברה מסויימת, מבלי לקבל את רשות החברה שהיא בעלת סימן המסחר.

כאשר משתמשים בסימן מסחר רשום ללא רשות יש בכך סוג של הטעייה כלפי הציבור. ויותר מכך, כאשר מדובר במזון שסומן באופן מטעה בסימן מסחרי ששיך לחברה אחרת, מדובר גם בסיכון בריאותו של הציבור.

אילו עונשים קובעת פקודת סימני המסחר ?

3 שנים מאסר, או קנס, למי שעושה שימוש בסימן מסחר רשום ללא רשות בעליו, עוסק בחיקוי של סימן מסחר , מי שמייבא בלי רשות הבעלים טובין המסומנים בסימן מסחר רשום,  גורם להטעיית הציבור, או מפיץ/ מחזיק טובין שמסומנים בניגוד לחוק.

חוק זכות יוצרים

לבעליה של יצירה יש הגנה משימוש ללא רשות ביצירה. לבעלים קיימת  זכות חומרית ביצירה, וגם זכות מוסרית, כך שהיצירה לא תושחת ולא יעשו בה שינויים. מדובר בין היתר בזכות אישית שלא ניתן להעביר אותה.

מטרתו של חוק זכות יוצרים היא הגנה על יוצרים ויצירותיהם משימוש ללא הסכמה על ידי גורם אחר. החוק מחמיר בעונשים במטרה להרתיע מפעולת הפרת זכויות יוצרים.

חוק זכויות יוצרים קובע עונשים של 5 שנים מאסר וקנסות גבוהים על עבירות כמו  :

מכירה, השכרה, או  הפצה של עותקים שמפרים זכויות יוצרים;

עשיית עותקים המפרים את זכויות היוצרים של היצירה לצורך פעילות מסחר;

החזקת עותק של יצירה אשר מפר זכויות יוצרים בכוונה לסחור בו;

יבוא עותקים של יצירות מפרות;

ועוד, ועוד.

קראו עוד בנושא:

עבירות גניבה