עבירות מס ומע”מ

עבירות מס ומע"מעבירות מס ובראשן העלמת מס, עלו לכותרות בשנים האחרונות, בעקבות מקרים רבים של עבירות מס אשר קיבלו סקירה רחבה בתקשורת.

הענישה בגין עבירות מס ומע”מ היא מגוונת ויכולה לנוע בין קנסות כספיים ועבודות שירות, לבין מאסר בפועל לתקופה ממושכת, הכל בהתאם לנסיבות העניין.

עבירות מס טכניות

תחום עבירות מס ומע”מ נחלק לשתי קטגוריות: עבירות טכניות ועבירות מס מהותיות. הסוג הראשון, כולל עבירות קלות יותר בדרך כלל, אשר לא בוצעו מתוך כוונה לרמות את רשויות המס, אלא בוצעו מחוסר הבנה או מחוסר ידיעה של הדין בסוגיה הרלוונטית. כלומר, עבירת מס טכנית מבוצעת ללא כוונה פלילית.

ישנם סוגים שונים של עבירות מס טכניות, למשל אי ניהול פנקס חשבונות או אי הגשת דו”ח למע”מ כנדרש על פי דין. בשל העובדה כי מדובר בעבירות קלות יחסית, אשר אינן מסבות נזק לציבור ומבוצעות בתום לב, ללא מחשבה פלילית, רף הענישה אינו מחמיר בדרך כלל.

על כן, כאשר החשוד או הנאשם, פונה אל עורך דין פלילי המתמחה בעבירות מס, ניתן יהיה בחלק ניכר מן המקרים להגיע להסדר מול הרשויות ולהימנע מעונש של מאסר בפועל ותחתיו להטיל על הנישום קנס כספי או מאסר על תנאי. זוהי לרוב גם גישתו של בית המשפט, אשר אינו נוטה להחמיר עם הנאשם בעבירת מס טכנית, בפרט כאשר הנישום תיקן את המחדל שבגינו הוגש כתב האישום וכי בית המשפט התרשם כי הנישום הבין את טעותו ולא יחזור עליה בשנית.

עבירות מס מהותיות

כאמור מעלה, עבירות מס טכניות, נתפסות כעבירות קלות שאינן מבוצעות בזדון, אלא בתום לב מחוסר הבנה או ידיעה של הדין. לעומת זאת, עבירות מס מהותיות, או בשמן הנוסף עבירות מס מטריאליות, כוללות מעשים חמורים יותר, אשר מבוצעים לרוב על מנת להתחמק מתשלום מיסים.

המוכרת שבעבירות אלו, היא עבירה של העלמת מס, אשר קיבלה חשיפה רבה בתקשורת בשנים האחרונות. לצדה ישנן עבירות נוספות הקשורות זו בזו, למשל ניהול כוזב של פנקסי החשבונות, עבירה אשר מטרתה גם היא לחמוק מתשלום המס בו היה מחויב הנישום לו היה מנהל את הפנקסים על פי הכנסותיו בפועל.

בשונה מעבירות מס טכניות, עבירות מס מהותיות נתפסות כעבירות חמורות מאוד, אשר פוטנציאל הנזק הציבורי שלהן הוא רב. אי לכך, רף הענישה הוא בהתאם – חמור יותר ויכול לכלול קנסות גבוהים מאוד ועונשי מאסר לתקופות ממושכות. כאשר אדם חשוד או נאשם בעבירת מס מהותית, עליו לקבל ייצוג משפטי הולם, על ידי עורך דין המתמחה בעבירות מס ובעל ניסיון עשיר בייצוג נישומים בעבירות אלו. הבקיאות המשפטית וההכרות עם אופן התנהלות הרשויות יכול במקרים רבים למנוע מאסר בפועל ולהמירו בעבודות שירות או בקנס משמעותי.

זומנת לחקירה? פנה לעורך דין פלילי

אתה חשוד בעבירות מס? הוגש נגדך כתב אישום? אל תשתהה ופנה לייצוג משפטי של עורך דין פלילי, אשר מתמחה בסוגיה זו ועוסק בה באופן שוטף ויומיומי. עורך הדין מייצג את הנישום בפני רשות המיסים ובמסגרת הדיונים בבתי המשפט ועושה את המיטב כדי למזער את הנזק ולהביא לתוצאה המשפטית הטובה ביותר.

תפקידו של עורך הדין הוא להציג בפני הגורם הרלוונטי את הנימוקים להקלה בעונשו של הנישום, בין אם מדובר בעבירת מס טכנית ובין אם בעבירת מס מהותית. כך למשל, הפניית תשומת הלב לכך כי הנישום הוא ללא עבר פלילי קודם, הצגת ראיות לכך כי הנישום תיקן את המחדל שהוביל לעבירה, מצבו המשפחתי/בריאותי של הנישום המצדיק התחשבות נוספת וכיו”ב.

חשוב להבהיר כי מומחיותו של עורך הדין בתחום עבירות המס היא קריטית, היות שההליך מתנהל בפני רשות המיסים ולא מול חוקרי משטרה כפי שקורה בעבירות פליליות אחרות. על כן, יש להקפיד לפנות אך ורק לעורך דין בעל מומחיות בענף משפטי זה.