עבירות מין בקטין

עבירות מין בקטיןקטינים סובלים למצער לא אחת מעבירות מין, הטרדות, ומעשים מגונים, שננקטים נגדם, ופוגעים בגופם הצעיר ובנפשם הרכה. הם הופכים לקורבן להתעללויות מיניות הגורמות להם מנזק בלתי הפיך.

בתי המשפט והדין רואים באופן חמור במיוחד עבירות מין שמבוצעות בקטינים, מאחר והם חסרי ישע, והשפעת הנזק של העבירות רחב טווח.  העונשים כבדים במיוחד ככל שגיל הקטין צעיר יותר וככל שהנסיבות מחמירות.

הסכמה של מבוגר אינה הסכמה של קטין. לגבי קטינים יש גיל של הסכמה חוקית, ומעבר לכך ההסכמה שניתנת אינה נחשבת להסכמה מלאה, כך שברוב המקרים עבירות המין מבוצעות ללא הסכמה כלל, או ללא הסכמה מלאה.

הטרדה מינית

בחוק למניעת הטרדה מינית יש מספר עבירות של הטרדה, וביניהן יחס משפיל על רקע מיני, הערות מיניות, הצעות מיניות, מעשים מגונים, וכולי. המבצע הטרדה מינית במי שגילו צעיר מגיל 18 עלול להיענש במאסר של עד שנתיים, ואם נוספת לכך התנכלות לקטין, העונש יכול להגיע עד 4 שנות מאסר.

פרסום סרטונים ותמונות

פרסומים בעלי אופי מיני של הקטין, (ללא הסכמתו) עלולים לעלות במאסר של עד 5 שנים.

מעשה מגונה

קטין הצעיר מגיל 14, אינו יכול לתת הסכמה לביצוע מעשה מגונה, שכן הסכמתו אינה נחשבת. ביצוע מעשה מגונה בקטין יכול לעלות בעונש מאסר של עד 10 שנים. גם הסכמה שמתקבלת תוך מרמה, או מעשה שמבוצע במי שחולה בנפשו או סובל מפיגור, אינה נחשבת להסכמה, והעונש יכול להגיע עד 7 שנות מאסר. כשיש נסיבות מחמירות העונש יכול להגיע גם עד 10 שנות מאסר.

מעשה סדום

ככל שהקורבן צעיר יותר העונש חמור יותר. הרציונאל הוא שהקטין לא יכול להביע התנגדות והוא חסר אונים, והסכמתו אינה נחשבת כהסכמה.

מעשה סדום בקטין שגילו צעיר מ- 14 שנים ושהסכמתו אינה נחשבת – יחשב לאונס, כאשר העונש על כך 16 שנים מאסר, ואם יש בנוסף נסיבות מחמירות – 20 שנות מאסר.

במקרה של מעשה סדום כנגד קטין הצעיר מגיל 16 העונש יכול להגיע עד 20 שנות מאסר, כאשר מדובר בנסיבות מחמירות (לא ניתנה הסכמה חופשית, ההסכמה הושגה במרמה, או תוך ניצול של חוסר הכרה או שהמעשה נעשה תוך איום בנשק, גרם חבלה, וכולי).

יחסי מרות : ביצוע מעשה סדום תוך ניצול יחסי מרות במי שגילו בין 14 שנים ל- 18 שנים יעלה בעונש של 5 שנות מאסר. יחסי מרות נחשבים גם ליחסים עם מטפל או עובד סוציאלי.

בעילה אסור בהסכמה

עונש על בעילה אסורה בהסכמה בקטין שגילו צעיר מגיל 16, או שהוא בין הגילאים 16 ו- 18, וכאשר עושה המעשה מנצל יחסי מרות  – יכול להיות עד 5 שנות מאסר.

אונס

אונס נחשב לעבירה הקשה ביותר בין עבירות המין. עונש על אונס שמבוצע בקטינה שגילה צעיר מגיל 16 יכול להגיע עד 16 שנות מאסר.

העונש על אונס בנסיבות מחמירות – כאשר הקטינה צעירה מגיל 16  והאינוס בוצע ללא הסכמה חופשית, במרמה או תוך ניצול של מצב נפשי המונע הסכמה חופשית כמו חוסר הכרה או מחלת נפש; או תוך ביצוע איומים, חבלות והתעללות; או בעזרת נשק –הוא עד 20 שנות מאסר.

העונש על אונס של בת משפחה שהיא קטינה או חסרת ישע על ידי מי שאחראי כלפיה – הוא עד 20 שנות מאסר.

עבירות מין במשפחה

המונח “במשפחה” כולל גם בני משפחה רחוקים ובני זוג של אחד ההורים. עבירות מין במשפחה נחשבות לחמורות ביותר שכן  המשפחה אמור להיות מקום של הגנה, נתינה, ועזרה עבור קטינים. יש איסור על בעילה במשפחה,  גם בהסכמה, כשהקורבן צעיר מגיל 21. העונש יהיה עד 16 שנים מאסר.  כמו כן גם תקופות ההתיישנות ארוכות מהרגיל.

מעשה מגונה במשפחה

בגין מעשה מגונה בפומבי בפני קטין בתוך המשפחה  כאשר בן המשפחה אחראי על הקטין – עונש המאסר יכול להיות בין 4 ל- 15 שנים.

מעשה סדום

אם בוצע מעשה סדום בקטין או בחסר ישע (בין הגילאים 14 ועד 21) על ידי בן משפחה האחראי כלפיו, העונש יהיה עד 16 שנות מאסר.

עוד בנושא:

פדופיליה