זימון לחקירה

זימון לחקירההחוק אשר מסדיר חקירה משטרתית הוא חוק סדר הדין הפלילי. החקירות המשטרתיות נוגעות לעבירות פליליות, מציאת נעדרים, תאונות דרכים, דליקות, וכולי. החוקרים הם שוטרים שהוכשרו לחקור, ומתמצאים היטב בדיני ראיות, פסיכולוגיה, קרימינולוגיה, ועוד.

מטרת הזימון לחקירה

זימון לחקירה במשטרה נועד לברר עובדות ולגבות עדויות במקרים פליליים, במטרה לגבש המלצה לצורך העברת התיק לרשויות התביעה לצורך הגשת כתב אישום והעמדה לדין, או לחילופין לסגירת התיק. מטרתן של חקירות פליליות הוא למנוע מעשי פשע, לחשוף עבירות ומבצעי עבירה, לעצור חשודים, וללקט נגדם ראיות.

הפתיחה בחקירה

חקירה יכולה להיפתח עקב תלונה שהוגשה למשטרה על ידי גורם כלשהו, או עקב זימון שהמשטרה שולחת בעקבות  ידיעה מודיעינית שהגיעה אליה. הזימון לחקירה אפשרי גם בטלפון. מי שהוזמן לחקירה באמצעות הטלפון, יכול לדרוש שהזימון יהיה בכתב, בפקסימיליה, או במסירה אישית.

החקירה יכולה להתבצע באמצעות תשאול פרונטאלי, וכן באמצעים שונים כמו בדיקת פוליגרף, טביעות אצבע, קלסתרונים, מסדר חשודים, בדיקות גופניות, וכולי. תשובות  הנחקר לשאלות נרשמות.

מעצר ימים – לצרכי חקירה

מעצר ימים לצורכי חקירה גורם ללחץ נפשי גדול, ובשל כך פעמים רבות גם להודאה באשמה, שכן העצור לחוץ להשתחרר מהמעצר. העצור עלול לעשות “טעויות” ולשלם על כך בכתב אישום שיוביל אותו לשנים ארוכות במאסר. על כן חשוב מאוד שגם עצור וגם בני משפחתו יתמודדו עם הלחץ ויעמדו בו, כדי להימנע מ”טעויות”.

מה קורה במהלך החקירה ?

החוקרים ינסו במהלך החקירה לערער את הביטחון של הנחקר באמצעות תרגילי חקירה שונים. תרגילים אילו לעיתים אינם חוקיים. החוקרים עשויים לנקוט בחקירה אגרסיבית במטרה להביא להודאה של הנחקר בעבירות המיוחסות לו, ותוך שימוש בשיטות שונות כמו למשל הבטחה להקלה בעונש תמורת הודאה (דבר שאינו אפשרי). זכותו של הנחקר לדעת מהו המידע מפליל המצוי בידי החוקרים.

החקירה מתועדת בצילום והקלטה. דברים שהנחקר יגיד בחקירתו עלולים לשמש נגדו במשפט, לכן, חשוב מאוד מה נאמר בחקירה. שיטות חקירה יכולות להיות באמצעות  שיבוש קלטות וכתבות בעיתונות, שיבוש של תוצאות בדיקה, ארגון של עימותים בין השותפים לדבר העבירה, הכנסת מדובבים לתא המעצר, הכול במטרה להוציא מידע מהנחקר.  בתי המשפט פסלו שיטות חקירה מסוימות וקבעו כי הן לא חוקיות.

זכויות החשוד במהלך החקירה

חקירה במשטרה היא מעמד מלחיץ מאוד ולא נוח. חשוב לקבל יעוץ משפטי ולדעת כיצד לנהוג כדי לא לעשות טעויות ולגרום להפללה עצמית. כמו כן חשוב לדעת שלנחקר יש זכויות שיש לכבדן וכי החקירה במשטרה צריכה להתנהל תחת מגבלות החוק.

זכויות יסוד חוקתיות עיקריות של החשוד הם זכות השתיקה והזכות להתייעצות עם עורך דין.

באשר לזכות השתיקה, זו מהווה את  אחת הזכויות החשובות ביותר במסגרת חקירה. עם זאת, זכות השתיקה לכל מי שנחקר עלולה להיות לפעמים שלא לטובתו, שכן תשמש ראיה מחזקת כנגדו, ועלולה להפחית ממשקל העדות שלו בשלבים מאוחרים יותר בבית המשפט.

זכות ההיוועצות בעורך דין בכל שלב הינה בסיסית. חשוב מאוד להיוועץ בעורך דין גם כאשר יודעים שיש חשש לחקירה סמויה.

הנחקר זכאי לדעת, מדוע זומן לחקירה, מהם החשדות התלויים נגדו בין אם הוא עד או חשוד עיקרי, מהי מטרת החקירה,  וכולי.

החקירה תתבצע בשפתו של החשוד. חשוב שתהיה הבנה מלאה של השאלות. על החוקרים להזהיר את החשוד אם החקירה עלולה להרשיעו. הנחקר צריך להתייחס רק לחשדות המועלים נגדו ולשאלות שהוא נשאל, ולכן חשוב לקבל יעוץ והדרכה מעורך דין פלילי.

נחקר יכול לסרב להשתחרר בתנאים מגבילים, או לסרב להרחקה, עם זאת בסירובו הוא עלול להסתכן במעצר.

סיום החקירה

החקירה מסתיימת אחרי שהחוקרים אספו את הראיות הדרושות להם לצורך העמדת החשוד לדין. המשטרה מעבירה את התיק לפרקליטות. עם זאת אפשרי גם שהחקירה תיגמר בהחלטה ובהמלצה שלא להעמיד לדין בשל העדר ראיות, או חוסר אשמה, התיישנות, סגירת תיק מחוסר עניין לציבור, או כאשר החשוד נפטר.

עם זאת הגם שהחקירה נסגרה היא יכולה להיפתח שוב במקרה שהנסיבות השתנו, אם התגלה עד נוסף, או נמצאה ראיה חדשה.