החזקת סמים

החזקת סמיםאחת מעבירות הסם הנפוצות ביותר היא החזקת סמים, כאשר זו מתחלקת לשתי עבירות נפרדות:

החזקת סמים לצריכה עצמית והחזקת סמים למטרת סחר. המחוקק בחר להחמיר באופן משמעותי מאוד עם עבירת הסחר, אשר העונש בגינה יכול להגיע לכדי 20 שנות מאסר, בעוד שהחזקת סמים לשימוש עצמי, דינה עד 3 שנות מאסר בלבד.

החזקת סמים – שימוש עצמי או סחר

בכל הנוגע להחזקת סמים, מבחין הדין הפלילי בין החזקה שנועדה לשימוש עצמי, לבין החזקת סמים שמטרתה לבצע עסקאות סחר. בעוד שהעבירה הראשונה נחשבת לעבירה קלה ולעיתים קרובות, המשטרה תסגור את התיק ללא הגשת כתב אישום, הרי שהחזקת סמים למטרת סחר, נתפסת כעבירה חמורה מאוד ועמדת הרשויות לגביה חד משמעית: יש להגיש כתבי אישום ולהחמיר בענישה. ההבדל בין שתי העבירות בא לידי ביטוי ברור בחומרת הענישה: עד 3 שנות מאסר לעבירה של שימוש עצמי, מול עד 20 שנות מאסר לעבירת הסחר.

נתפסו סמים ברשותו של אדם, כיצד קובעים האם הסם שנתפס נועד לשימוש עצמי, או למטרת סחר? קביעה זו מתבצעת בהתאם לכמות הסם שנתפסה. במה דברים אמורים? בפקודת הסמים המסוכנים, המונה מהם הסמים האסורים, נקבע לכל סוג סם רף מקסימאלי המיועד לשימוש עצמי. כאשר נתפסה כמות גדולה יותר מאותו הרף, חזקה כי הסם נועד למטרת סחר.

סחר בסמים

בשונה מעבירת השימוש העצמי, אשר נתפסת כעבירה קלה יחסית, החזקת סמים למטרות סחר, היא עבירת הסם החמורה ביותר והעונש שנקבע בגינה הוא בהתאם – עד 20 שנות מאסר. עבירה זו כוללת כל פעולה מסחרית בסם: אספקת סמים, תיווך בין צדדים לרכישת הסם וכן ייצוג וייבוא של סם.

הקביעה כי סמים שנתפסו ברשותו של אדם, הנם למטרת סחר, נעשית כאמור בהתאם לכמות החומר שנמצאה, אולם, יש להדגיש כי חזקה זו ניתנת לסתירה על ידי החשוד. כך למשל אם מדובר על כמות אשר עברה במעט את הרף המקסימאלי של אותו סוג סם, ייתכן וניתן יהיה לשכנע את רשויות התביעה שלא לייחס לחשוד עבירה של סחר, אלא של שימוש עצמי בלבד.

האם ישנה משמעות לסוג הסם?

לסוג הסם שנתפס יכולה להיות משמעות רבה בשני מובנים: האחד, בהחלטה העקרונית האם להגיש כתב אישום נגד החשוד והשני, בבואו של בית המשפט לגזור את העונש במקרה של הרשעה. במקרים של סמים קלים יחסית כגון קנאביס, יש סיכוי גדול יותר להימנע מהגשת כתב אישום ואם הוגש, ישמש סוג הסם כנימוק, בשלב הטיעונים לעונש, להקל בעונשו של הנאשם. לעומת זאת, כאשר מדובר על סמים קשים כגון קוקאין והרואין, הנטייה היא להגיש כתבי אישום ולעיתים בית המשפט בוחר להחמיר עם הנאשם, על מנת לשמור על האינטרס הציבורי ולהגביר את ההרתעה.

פנייה לעורך דין פלילי

החזקת סמים היא מן העבירות הקשות ביותר בספר החוקים, כאשר ישנה הבחנה מהותית ביותר בין עבירת השימוש העצמי לבין עבירת הסחר. בעוד שהחזקת סמים לשימוש עצמי, נחשבת לעבירה קלה ובמקרים רבים, ניתן להימנע מהגשת כתב אישום בגינה, הרי שהחזקת סמים לצרכי סחר, היא עבירה קשה וחמורה אשר הרשעה בה, יכולה להסתיים בשנות מאסר רבות.

לפיכך, ישנה חשיבות רבה מאוד לקבלת ייעוץ וייצוג משפטי של עורך דין פלילי, המתמחה בסוג זה של עבירות. אם מדובר בחשד להחזקת סם לצריכה עצמית, יפעל עורך הדין לסגירת התיק ללא הגשת כתב אישום או לגיבוש הסכם טיעון מקל בהתחשב בטיבה של העבירה. במקרה שמדובר בכמות סם המקימה חזקה של סחר, יבחן עורך הדין אפשרות לסתירת החזקה ולחילופין, ניהול המשפט הפלילי או חתירה לעסקת טיעון אשר תטיב עם הנאשם.